Aktualizacja : 2024-05-24 22:58:44
walutakupnosprzedaż
Dolar amerykański USD 3.9059 3.9359

Aktualny kurs dolara amerykańskiegoDolar amerykański w potocznym języku angielskim również dolar, jest oficjalną walutą Stanów Zjednoczonych i niektórych innych krajach : Ekwador, Salwador i Timor Wschodni. Waluta jest również używana w wielu innych krajach jako rezerwy bankowe.

Tak w kantorach stacjonarnych jak i kantorach internetowych Dolar Amerykański jest po Euro drugą najczęściej wymienianą walutą, powszechnie używanym znakiem jest $. Nazwa pochodzi od dawnej waluty krajowej bitej w XVI wieku. Wraz z pojawieniem się w USA zaczęła krążyć w nowym państwie, która z powodu hiszpańskich kolonistów dostała swoją nazwę od hiszpańskiego dolara. Symbol: USD oraz $. ma 100 centów (c). Teraz jest w obiegu ponad 800 miliardów dolarów.

W 1792 r. ustalono wartość waluty do srebra. W tym czasie były tylko monety, banknoty zostały wprowadzone w 1861 roku i były niewymienialne na złoto. Dopiero w początku XX wieku amerykański system bankowy przystąpiła do standardu złota. Przeszedł kilka zmian na przestrzeni lat. Po II wojnie światowej, została zawarta przez tzw porozumienia z Bretton Woods standard wymiany złota, która ustanowiła dolara jako jedynej waluty wymienialnej na złoto. Otrzymał tym samym wiodącą pozycję w świecie. System ten był w latach siedemdziesiątych zastąpiony i obecnie waluta nie jest przywiązany do ekwiwalentów metalowych. Wraz z kryzysem którego doświadczamy od 2008 roku, amerykańska waluta znacznie się osłabiła. Niektórzy eksperci wyrazili swoje plany stworzenia North American Union, która miałaby zastąpić Dolara na nową walutę Amero.

Monety występują w nominałach 1, 5, 10, 25, 50 centów oraz 1 dolar, jest także w obiegu w wersji papierowej. Banknoty są również wartości dwa, pięć, dziesięć, dwadzieścia, pięćdziesiąt i sto dolarów. Banknoty mają kolor zielony, znajdują się na nich podobizny amerykańskich polityków i prezydentów.

© 2012 - 2023 www.KantoryInternetowe.com.pl